"farniman" meaning in All languages combined

See farniman on Wiktionary

Verb [Old Saxon]

Etymology: From Proto-West Germanic *franeman, equivalent to far- + niman. Etymology templates: {{dercat|osx|gem-pro|inh=1}}, {{inh|osx|gmw-pro|*franeman}} Proto-West Germanic *franeman, {{prefix|osx|far|niman}} far- + niman Head templates: {{head|osx|verb|head=|sort=}} farniman, {{osx-verb}} farniman Inflection templates: {{osx-conj-st2|farnim|farnim|farnam|farnām|farnum|class=4}} Forms: strong [table-tags], farniman [infinitive], farnimu [first-person, present, singular], farnam [first-person, past, singular], farnimis [present, second-person, singular], farnāmi [past, second-person, singular], farnimid [present, singular, third-person], farnam [past, singular, third-person], farnimad [plural, present], farnāmun [past, plural], farnime [first-person, present, singular], farnāmi [first-person, past, singular], farnimes [present, second-person, singular], farnāmis [past, second-person, singular], farnime [present, singular, third-person], farnāmi [past, singular, third-person], farnimen [plural, present], farnāmin [past, plural], farnim [present, singular], farnimandi [present], farnuman [past]
  1. to destroy, take away
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*franeman"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *franeman",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "far",
        "3": "niman"
      },
      "expansion": "far- + niman",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *franeman, equivalent to far- + niman.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "osx-conj-st2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "farniman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farnime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farnuman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "verb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "farniman",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "farniman",
      "name": "osx-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "farnim",
        "2": "farnim",
        "3": "farnam",
        "4": "farnām",
        "5": "farnum",
        "class": "4"
      },
      "name": "osx-conj-st2"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Saxon terms prefixed with far-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to destroy, take away"
      ],
      "id": "en-farniman-osx-verb-rNPLip32",
      "links": [
        [
          "destroy",
          "destroy"
        ],
        [
          "take away",
          "take away"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "farniman"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*franeman"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *franeman",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "far",
        "3": "niman"
      },
      "expansion": "far- + niman",
      "name": "prefix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *franeman, equivalent to far- + niman.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "osx-conj-st2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "farniman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farnime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnime",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farnāmin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "farnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farnimandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "farnuman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "verb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "farniman",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "farniman",
      "name": "osx-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "farnim",
        "2": "farnim",
        "3": "farnam",
        "4": "farnām",
        "5": "farnum",
        "class": "4"
      },
      "name": "osx-conj-st2"
    }
  ],
  "lang": "Old Saxon",
  "lang_code": "osx",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Saxon class 4 strong verbs",
        "Old Saxon entries with incorrect language header",
        "Old Saxon lemmas",
        "Old Saxon terms derived from Proto-Germanic",
        "Old Saxon terms derived from Proto-West Germanic",
        "Old Saxon terms inherited from Proto-Germanic",
        "Old Saxon terms inherited from Proto-West Germanic",
        "Old Saxon terms prefixed with far-",
        "Old Saxon verbs",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "to destroy, take away"
      ],
      "links": [
        [
          "destroy",
          "destroy"
        ],
        [
          "take away",
          "take away"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "farniman"
}

Download raw JSONL data for farniman meaning in All languages combined (3.2kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.